امروز روز نفی خشونت علیه زنان است ولی در ایران ؟

بیست و پنجم (25) نوامبر، روز جهانی «منع خشونت علیه زنان» از سال ۱۹۸۱، برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است؛ روزی که به خاطر قتل وحشیانه سه خواهران میرابال، فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن به این عنوان انتخاب شد، اما با وجود این یادآوری هرساله، آمار و ابعاد خشونت علیه زنان در تمام دنیا رو به گسترش است.

به دلیل گستردگی انواع خشونت در ایران، هیچ آمار دقیقی از میزان خشونت نسبت به زنان وجود ندارد. با این حال هر از چند گاه آمار و تحقیقاتی در ایران منتشر می‌شود. ازجمله به گزارش روزنامه اعتماد، میزان خشونت خانگی در تهران، ۱۸/۹ درصد جسمی و ۵۲/۴ درصد روانی است. همچنین در سطح کشور، در هر ۹ ثانیه یک مورد خشونت اتفاق می‌افتد.در واقع خشونت در جامعه‌ای مانند ایران از بالاترین سطوح تا پایین‌ترین لایه‌های اجتماع اعمال می‌شود و هر لایه‌ای به دنبال احساس مورد خشونت قرار گرفتن، خشونت اعمال شده بر خود را بر لایه‌های دیگر اعمال می‌کند.

خوشبختانه معاون زنان دولت تدبیر از این روز در صفحه شخصی خودش نوشت :امروز چهارم آذر- 25 نوامبر - روز جهانی نفی خشونت علیه زنان است. بان کی‌ مون دبیرکل سازمان ملل بدین مناسبت خواستار پایان دادن به این اعمال شده است و در پیام خود رهبرانی را تحسین کرده است که به وضع و اجرای قوانین کمک کرده و ذهنیت‌ها را تغییر می‌دهند و به تمامی قهرمانانی از سراسر جهان ادای احترام می‌کند که به کاهش آلام قربانیان کمک کرده و عاملی برای تغییر می‌شوند. امید که روزی این پدیده شوم از زندگی زنان و دختران جهان رخت بربندد و زنان و دختران، آزاد از ترس و رها از فقر در دنیایی که شایسته آنان است زندگی کنند

این رویکرد او قابل ستایش و جای بسی تقدیر است ..

/ 0 نظر / 14 بازدید