پدر دکتر خاتمی از مفاخر ایران است

استاد اخلاق، آیت الله سید روح الله خاتمی، امام جمعه فقید یزد و اردکان و نماینده امام خمینی (ره) در استان یزد، فرزند آیت الله سید محمدرضا و از نوادگان حاج سید محمد یزدی از عالمان برجسته سده چهاردهم هجری قمری در یزد است.

پدر و نیاکان وی نیز در شمار عالمان دینی بودند و جد مادری او، آیت الله آقا محمد، معروف به اردکانی و متخلص به شیدا، یکی از عالمان گرانقدر و فضلای برجسته استان یزد بود.

شجره نامه ای که از آیت الله سید روح الله خاتمی در دست است، او را به حسن مثنی، فرزند امام حسن مجتبی (ع) متصل می کند.

آیت الله خاتمی در یکی از خاطرات خود در کتاب دانشوران یزد گفته است: "تا یاد دارم، نیاکان من در سلک روحانیت بوده اند لذا من هم پس از طی دوران کودکی به تحصیل علوم دینی پرداختم".

سید روح الله، در شب دوشنبه، دهم رمضان سال 1324 هجری قمری مطابق با 1285 شمسی در اردکان از توابع استان یزد چشم به جهان گشود.

او تا حدود 13 سالگی، عربی و فارسی و بعضی از مقدمات را نزد استادان اردکان و پدر بزرگوارش آموخت و بعد از مدتی به علت استعداد و نبوغی که از خود نشان داد، تصمیم به هجرت ایشان برای ادامه تحصیل و تکمیل آن گرفته شد.

نجف و اصفهان، دو گزینه برای سفر ایشان برای ادامه تحصیل بود اما به دلیل مشکلاتی که برای او در سفر به نجف وجود داشت، به اصفهان رفت و 17 ساله بود که در این شهر سکنی گزید و در محضر عالمانی همچون آیت الله حاج میرزا علی آقا شیرازی به فراگیری پرداخت.

خود آیت الله در مورد استادانش گفته است: "در اصفهان از محضر استادانی استفاده کردم که از حیث مقام اخلاق، زهد و عرفان خیلی معروف بودند به ویژه یکی از آنها که بعد از وفاتش بسیار معروف شد و آقای مطهری نیز مکرر در نوشته هایش از این آقا یاد کرده اند، مرحوم حاج میرزا علی آقای شیرازی بود که من از ابتدا با ایشان مانوس بودم ...".

آیت الله خاتمی پس از 12 سال تحصیل و دستیابی به مدارج عالی علمی در اصفهان و قم، در سال 1314 شمسی به زادگاهش اردکان بازگشت. او قصد سفر با پدرش به کربلا و نجف را داشت که همان زمان سفر به عتبات از طرف دولت ممنوع شد و هرچه تلاش کردند این سفر برای ایشان میسر نشد.

خاتمی با وجود جوخفقان رضاخانی به انجام فعالیت های دینی همچون اقامه نماز جماعت، تبلیغ و ارشاد، بازسازی و تاسیس حوزه علمیه اردکان و تدریس به مردم در آنجا همت گمارد او همچنین با همکاری ملا محمد حائری و کاظم ملک افضلی، حوزه علمیه اردکان را احیا کرد و تدریس علوم دینی و سرپرستی آنجا را بر عهده گرفت.

این روحانی زنده دل، در دوران حکومت طاغوت نیز از پیشگامان مبارزه با این حکومت بود و از سال 1342 شمسی، مبارزات خود را با توزیع اعلامیه های امام خمینی (ره) در اردکان، انتشار بیانیه و ایراد سخنرانی های پرشور و ضد رژیم پهلوی، به این مبارزات شدت بخشید.

او بعد از جریان 15 خرداد به عنوان رابط امام در اردکان به حساب می آمد و اطلاعیه هایی را که از طرف امام صادر می شد، در بین مردم توزیع می کرد.

وی پس از ورود امام به ایران به نمایندگی ایشان و امامت جمعه اردکان منصوب شد و پس از شهادت آیت الله صدوقی در تیرماه سال 1361، سمت نمایندگی امام در استان یزد و امام جمعه یزد را بر عهده گرفت.

او در طول دوران هشت سال دفاع مقدس نیز بارها به جبهه های حق علیه باطل عزیمت کرد و از کمکهای مادی و معنوی خود به سربازان دریغ نکرد.

آیت الله خاتمی در طول دوران زندگیش هیچگاه از وجوهات شرعی استفاده نکرد و همیشه از محل کشاورزی و کار در مزرعه ارتزاق می کرد و همانطور که در خانواده ای ساده و بی آلایش تربیت شد، زندگی خود را نیز ساده و بی آلایش سپری کرد.

او در زندگی خصوصی، به کسی دستور نمی داد و در کار منزل با دیگران همکاری می کرد و در صرف بیت المال در زندگی خصوصی بسیار سختگیر بود و از چاپلوسی به شدت نفرت داشت.

مناعت طبع، ساده زیستی، مردمداری، تواضع،‌ رقت قلب، احتیاط در بیت المال، شجاعت و .. تنها قطره هایی از دریای خصوصیات و اخلاق سراسر کریمانه آیت الله خاتمی بود و همین سجایا بود که از اکنون از او به عنوان استاد اخلاق یاد می شود.

آیت الله سید روح الله خاتمی، پس از 85 سال خدمت مخلصانه به اسلام و انقلاب در آبانماه سال 1367 دیده از جهان فرو بست.

هنوز هم پس از 25 سال از زمان رحلت ایشان، مراسم های سالیادی که در اردکان برگزار می شود، مملو از جمعیت علاقمند به این روحانی جلیل القدر است.

از وی کتابهای ارزشمندی همچون روزه‌ راستین، شرح دعای روزهای ماه مبارک رمضان،  آینه‌ مکارم، شرح دعای مکارم الاخلاق امام سجاد و چند کتاب دیگر منتشر شده است.

امسال نیز مراسم سالیادی دراردکان و در مزار ایشان برگزار شد.

پی نوشت :مطالب از یزدی نیوز برداشت شده http://yazdinews.ir

 

 

/ 0 نظر / 11 بازدید